Dar prieš žiemą reikėtų įvertinti vandens telkinio būklę – jei yra galimybė ištirti vandens kokybę (pavyzdžiui nustatyti nitratų ir fosfatų koncentracijas), stebėti deguonies kiekį ir jo kitimą. Esamų sąlygų stebėjimas ir vertinimas gali padėti išvengti nelaimių, kurios užklumpa prasidėjus žiemai ir kurias išspręsti kartais būna per vėlu.
Prieš žiemą karpius rekomenduojama išgaudyti, nes žiemos metu reikiamos deguonies koncentracijos palaikymas gali ženkliai padidinti karpių auginimo savikainą. Todėl pavasarį į kūdrą rekomenduojama leisti antramečius (200-300 g) karpius, kurie iki žiemos gali pasiekti 0,8-1,5 kg svorį ir yra tinkami vartojimui;
Nusprendus karpius tvenkinyje palikti per žiemą, žiemojimo tvenkiniuose turėtų būti 3-4 metrų gylio duobės į kurias karpiai galėtų susirinkti žiemojimui.
Jei vis tik nusprendėte tvenkinyje žiemai palikti ir dalį kitų žuvų, jums pravers turėti aeratorių, kuris padės palaikyti reikiamą deguonies koncentraciją (daugeliui žuvų reikia palaikyti 4-5 mg/l deguonies koncentraciją) vandenyje, o tuo pačiu (didesniuose tvenkiniuose) rekomenduojama turėti ir deguonies matuoklį, kad būtų galima nuolatos stebėti vandenyje ištirpusio deguonies kitimą.
Patartina išgriebti į vandenį prikritusius lapus, kadangi jiems irstant sumažėja žiemą taip žuvims reikalingo deguonies koncentracija vandenyje. Jei kūdra yra apsupta medžių ir į ją gausiai krenta lapai, patartina virš jos, dar prieš pradedant kristi lapams, ištiesti apsauginį tinklą, kuris sugaudytų krentančius lapus.
Prieš žiemą patartina išvalyti ir tvenkinio dugną, kadangi jame taip pat bus susikaupę nemažai organinių medžiagų, kurios vėliau irdamos naudos žuvims reikalingą deguonį. Taip pat nepamirškite išgriebti ir plūduriuojančių vandens augalų bei išvalyti pakrantę nuo irstančių, o tuo labiau galinčių į vandenį patekti augalų.
Rudenį sumažėja vandens temperatūra ir sulėtėja žuvų metabolizmas, todėl šiuo metų laiku žuvis reikėtų šerti mažiau. Žuvys riebalų atsargas turėtų būti sukaupusios per vasarą, jas šeriant baltymų gausiu maistu.
Kuomet vandens temperatūra nukrenta iki 15,5°C, reikėtų sumažinti duodamo pašaro kiekį ir žuvis šerti tik kartą per dieną. Tokiu metu geriausia palaipsniui pereiti prie pavyzdžiui kviečių gemalų pagrindo pašaro, kuris lengviau suvirškinamas. Pašaro kiekis taip pat turėtų būti toks, jog žuvys jį iškarto suvartotų ir nesikauptų likučiai.
Vandens temperatūrai krentant žemiau 15,5°C, žuvis reikėtų šerti tik du ar tris kartus per savaitę. Žuvims tokiu metu prireikia 2-3 dienų, kad galėtų suvirškinti maistą.
Vandens temperatūrai nukritus žemiau 10°C – žuvų šėrimą reikia ženkliai sumažinti ir palaipsniui nutraukti iki pavasario, kuomet vandens temperatūra vėl pakils ir išsilaikys aukštesnė nei 10°C.
Tvenkinyje irstant organinėms medžiagoms, gali susidaryti kenksmingos dujos (pavyzdžiui metanas), kurios esant ledo dangai negali pasišalinti, todėl per žiemą būtina laikyti nors ir nedidelę eketę su atviru vandens plotu. Kuo didesnis vandens plotas bus be ledo, tuo mažesnė tikimybė, jog kaupsis kenksmingos dujos, o taip pat tuo pačiu pagerinsite ir vandens telkinio aeraciją.
Žiemą vandens telkinyje palaikykite reikiamą deguonies koncentraciją naudodami tam skirtus aeratorius, taip pat neleiskite susidaryti ištisinei ledo dangai, o tuo labiau sniegui ant ledo. Tačiau aeruojant vandens telkinį aeratorius įrenkite tinkamai, kad nebūtų drumsčiamas vanduo ir nesumažėtų jo skaidrumas. Dar vienas netinkamo aeravimo pavyzdys, kuomet stipria srove į telkinį leidžiamas ypač šaltas oras – tokiu būdu žuvims galima tik pakenkti, nes išmaišomas ir atvėsinamas šiltesnio vandens sluoksnis.
Trumpai:
- Įvertinkite esamą būklę (fosfatų, nitratų, deguonies koncentracijas);
- Kūdroje turėtų būti 3-4 m gylio duobės žuvų žiemojimui;
- Nepalikite per didelio kiekio žuvų – bent dalį išgaudykite;
- Žiemą stebėkite, kad deguonies koncentracija nebūtų mažesnė nei 4-5 mg/l;
- Išgriebkite prikritusius lapus;
- Įrenkite apsauginį tinklą, kuris sugaudytų krentančius lapus;
- Išvalykite tvenkinio dugną;
- Išvalykite pakrantę nuo pūvančių augalų;
- Išgriebkite plūduriuojančius augalus ir jų liekanas;
- Sumažinkite žuvims duodamo pašaro kiekį;
- Temperatūrai nukritus iki 15,5°C – sumažinkite žuvims duodamo pašaro kiekį ir šerkite tik kartą per dieną lengvai suvirškinamu maistu (pvz. kviečių gemalų pagrindo pašaru);
- Neleiskite kauptis pašaro likučiams;
- Kai temperatūra žemesnė nei 15,5°C – žuvis reikėtų šerti tik du ar tris kartus per savaitę;
- Temperatūrai esant žemiau 10°C – žuvų šėrimą reikia ženkliai sumažinti ir palaipsniui nutraukti.